Fosilních průmysl spolu s OPEC, Saúdskou Arábií a jejími spojenci v předsednictví COP28 vede systematickou politickou a mediální kampaň, jejímž cílem je v období před konferencí COP28 a v jejím průběhu zmařit celosvětové úsilí o postupné vyřazení fosilních paliv a přechod k čisté energetické budoucnosti.
Fosilních průmysl spolu s OPEC, Saúdskou Arábií a jejími spojenci v předsednictví COP28 vede systematickou politickou a mediální kampaň, jejímž cílem je v období před konferencí COP28 a v jejím průběhu zmařit celosvětové úsilí o postupné vyřazení fosilních paliv a přechod k čisté energetické budoucnosti.
Úsilí zahrnuje řadu taktik, jako je odvádění pozornosti rozhodujících činitelů od potřeby okamžitých opatření, propagování produktů z fosilních paliv jako udržitelných a šetrných k životnímu prostředí a zkreslování informací o technologiích zachycování a technologie zachytávání a ukládání oxidu uhličitého (CCS) jako o základní taktice boje proti změnám klimatu.
Dezinformační snahy úspěšně brzdí pokrok v jednáních o klimatu a dosud zabránily přijetí ambiciózních akčních plánů. Navrhovaný text globální bilance, který má být hlavním výstupem COP28, se vyhýbá přímé výzvě k postupnému vyřazení fosilních paliv a místo toho zdůrazňuje rozvoj "technologií s nulovými a nízkými emisemi", včetně CCS. Tato vágní formulace je jasným pokusem o podkopání výzev k rychlému přechodu od fosilních paliv. Zaměřením se na neověřené technologie, jako je CCS, se průmysl fosilních paliv zjevně snaží prodloužit svou dominanci v globálním energetickém sektoru a oddálit nevyhnutelný přechod k čisté energii.
"V současné době prostě existují mnohem levnější způsoby, jak snížit emise. A pokud se rozhodneme pro dražší způsoby, čistým efektem bude, že do atmosféry vypustíme více CO2, který tam zůstane po tisíce let a v budoucnu bude vyžadovat mnohem dražší metody negativních emisí. Takže jednoduchý druh fráze, která to popisuje, je, že když vám přeteče vana, nesáhnete po pozlaceném mopu. Prostě zavřete kohoutek. A v situaci, kdy se kohoutek zavírá, se právě nacházíme,” říká o technologiích zachytávání uhlíku Dr. Charles Harvey, profesor stavebního a environmentálního inženýrství na MIT.
Začlenění odkazů na CCS a přechodná paliva do textu globálního hodnocení COP28 podtrhuje zřetelný vliv OPEC a fosilního průmyslu na rozhodování v Dubaji. I když tyto odkazy mohou posílit snahy o greenwashing, je zásadní mít na paměti, že klimatická věda jednoznačně deklaruje plyn jako fosilní palivo s vysokým obsahem metanu, nikoliv jako přechodné palivo. V textu se dále zdůrazňuje, že CCS je určeno zejména pro těžko odbouratelná odvětví, a zdůrazňuje se, že nejde o univerzální řešení.
"Společnosti vyrábějící fosilní paliva a jejich pomahači nemají na srdci nejlepší zájmy společnosti. Na letošní konferenci COP28 jsme byli svědky toho, jak tyto společnosti a s nimi spřízněné země prezentují neověřené technologie jako základní kameny řešení klimatických opatření a zároveň financují nastrčené skupiny, které démonizují aktivisty. To vše s cílem udržet status quo. Nyní vidíme jejich vliv v závěrečném textu globální bilance; odkazy na přechodná paliva a CCS mohou nejen ohrozit opatření v oblasti klimatu, ale také vytvořit prostor pro průmysl, aby posílil greenwashing. Musíme zůstat ostražití a přijmout opatření k větší ochraně informací o změně klimatu, abychom takovému znečišťování mediálního prostoru v budoucnu zabránili,” říká Harriet Kingaby z Climate Action Against Disinformation (CAAD).
Tisková zpráva CAAD