Nová zpráva New Weather Institute vypočítává v prvním hloubkovém hodnocení svého druhu emise skleníkových plynů, které produkuje celosvětový fotbalový průmysl, na 64 až 66 milionů tun ekvivalentu emisí oxidu uhličitého (CO2e) ročně.
Nová zpráva New Weather Institute vypočítává v prvním hloubkovém hodnocení svého druhu emise skleníkových plynů, které produkuje celosvětový fotbalový průmysl, na 64 až 66 milionů tun ekvivalentu emisí oxidu uhličitého (CO2e) ročně.
Zpráva shromažďuje klíčové údaje o emisích, včetně těch o cestách na zápasy (mezinárodní i domácí), výstavbě stadionů a sponzorských smlouvách se společnostmi, které silně znečišťují životní prostředí a využívají fotbal k propagaci činností se značnou uhlíkovou stopou. V součtu vede k emisím, které jsou přibližně stejné jako v Rakousku, bohaté zemi s 9,1 miliony obyvatel, a přibližně o 60 % vyšší než v Uruguayi, první zemi hostící mistrovství světa ve fotbale. Rovněž se to rovná emisím, jež vzniknou spálením 150 milionů barelů ropy.
Hlavními zdroji znečištění ve fotbale jsou sponzorské smlouvy se společnostmi, které znečišťují životní prostředí. Následuje letecká přeprava na zápasy (mezinárodní i domácí) a výstavba stadionů. Celkové emise činí přibližně 64-66 milionů tCO2e ročně. Dalšími zdroji jsou výroba a prodej zboží, spotřeba energie, stravování na stadionech a cestování týmů a zaměstnanců.
Sponzoring má zdaleka největší podíl na uhlíkové stopě fotbalu, a to až 75 %. Souvisí s tím, na jaké služby firmy lákají a jaký styl života propagují mezi miliardami diváků fotbalu po celém světě. Profesionální hráči a organizátoři kampaní využívají zprávu k výzvě fotbalovým institucím, aby podnikly kroky k ukončení škodlivých sponzorských smluv.
Klimatická změna, kníž fotbal přispívá, zasahuje samotný sport, neboť extrémní počasí ovilvňuje stále více zápasů. Nedávno například vypukl požár v Los Angeles, které má hostit osm zápasů mistrovství světa v roce 2026 a jehož sponzorem je největší světová ropná a plynárenská společnost Aramco. FIFA uzavřela loni s tímto saúdskoarabským fosilním gigantem sponzorskou smlouvu. Tu kritizovaly nevládní organizace, expertní veřejnost i část samotných hráčů a hráček. Nejen kvůli planetě a klimatu, ale také kvůli obavám o práva žen, bezpečnost LGBTQ+ komunit. FIFA i UEFA se sice přihlásily k Rámci OSN pro sport v oblasti klimatu, který je zavazuje k 50% snížení emisí do roku 2030, ale rozšiřující se turnaje a znečišťující sponzoring naznačují, že emise se nesnižují, natož v míře potřebné k naplnění závazků.
Výzkum s názvem Dirty Tackle - the growing carbon footprint of football , který vedl klimatolog Stuart Parkinson, představuje první celosvětové zhodnocení uhlíkových emisí fotbalu v rámci odvětví. Zahrnuje emise na úrovni stadionů, včetně emisí způsobených jejich výstavbou, veškeré emise související s cestováním, zbožím a dosud opomíjeným dopadem klíčových sponzorských smluv se znečišťujícími společnostmi na životní prostředí. Hodnotí mezinárodní a klubové soutěže mužů a žen. Hráči a organizátoři kampaní doufají, že díky důkladnější analýze se fotbal se záteží, jež způsobuje, lépe vyrovná.
Klimatická opatření ve sportu jsou stále v počátcích a zaměřují se hlavně na snižování provozních emisí. Úsilí je sice důležité, ale je podkopáváno rozšířováním mezinárodních turnajů, počtem odehraných zápasů i korporátním sponzoringem.
Podle nových údajů vyprodukuje pouhý jeden zápas na finále mistrovství světa ve fotbale mužů 44 000 až 72 000 tCO2e. To odpovídá celoročnímu provozu 31 500 až 51 500 průměrných automobilů ve Velké Británii. Tato čísla nezahrnují emise spojené s vysokým podílem uhlíku od sponzorů, které podle odhadů zvyšují celkové emise v průměru o více než 350 % na jedno utkání. Odhaduje se, že na jedno utkání anglické Premier League se vypustí přibližně 1 700 tCO2e, přičemž emise související s cestováním tvoří přibližně polovinu celkového množství. V případě zápasu mezinárodní klubové soutěže se podíl zvýší přibližně o 50 %, zejména kvůli letecké dopravě diváků, a ještě více, jakmile se započítají emise sponzorů.
Více než 93 % těchto emisí je způsobeno fungováním elitních domácích lig - s roční návštěvností nad jeden milion diváků - a organizací mezinárodních turnajů. Mistrovství světa ve fotbale mužů je v posledních letech zodpovědné za 6,5 milionu tCO2e (v rámci celého čtyřletého cyklu, což zahrnuje kvalifikaci i finále). Většina emisí souvisí právě s pořádáním finále. Celkové emise z ženského fotbalu představují jen malý zlomek emisí z mužského fotbalu, ale pravděpodobně rychle porostou vzhledem k jeho rostoucí popularitě.
Dr. Stuart Parkinson z organizace Vědci za globální odpovědnost, který výzkum vedl, řekl: „Navzdory masové atraktivitě a celosvětovému publiku má fotbal potíže s chápáním vlastního dopadu na životní prostředí, a to kvůli nejednotným údajům a vyloučení klíčových oblastí uhlíkové stopy, zejména emisí sponzorů. Tento výzkum dokládá přesvědčivé důkazy, že fotbal je velkým znečišťovatelem životního prostředí a jeho podíl na změně klimatu roste. Ukazuje také, že moc nenasvědčuje tomu, že by odpovědní činitelé byli připraveni posoudit problém a podniknout nezbytné kroky.“
David Wheeler, profesionální fotbalista klubu Wycombe Wanderers FC, řekl: „Klimatická krize se rychle stává velkým problémem profesionálních hráčů, protože ohrožuje budoucnost fotbalu. Jako hráč a rodič chci, aby děti měly stejné možnosti hrát hru, jako jsem měl já, když jsem vyrůstal. Klimatická krize tohle ohrožuje. Řešení dopadu fotbalu na životní prostředí a snižování emisí je nezbytné pro zajištění budoucnosti a nutné k tomu, aby fotbal dál bavil a inspiroval nové generace. Řídící orgány jako FIFA jsou již nyní pod tlakem hráčů i fanoušků. Místo toho ale fotbalový kalendář stále bobtná a přetěžuje hráče.”
Tessel Middag, profesionální fotbalista Rangers F.C. za nizozemskou reprezentaci, řekl: ,,Všichni hráči, kteří se účastní fotbalových soutěží, jsou v pořádku: „Fotbal se musí probudit a uvědomit si hrozbu, kterou pro něj představuje změna klimatu. Od každého zaplaveného hřiště až po hráče ohrožené extrémními vedry. Místo toho, aby byl fotbal zdrojem znečištění, může být mocným nástrojem změny. Je třeba využít sport, který je na celém světě tak milován a zbožňován, k zajištění zdravé a obyvatelné planety.“
Andrew Simms z New Weather Institute řekl: „Každý si přeje, aby byl fotbal čistý a aby zápasy nebyly rušené kvůli záplavám, bouřím nebo požárům. Ale klimatická stopa fotbalu je právě to, co ohrožuje jeho budoucnost. Není to jen bezohledné rozšiřování mezinárodních soutěží, které znamená další lety a přetížení hráčů. Fotbal je zneužíván některými korporacemi k propagaci silně znečišťujících výrobků a životního stylu. Musí proto řešit problém dřív, než dostane červenou kartu za špinavou hru.“
Zprávu zadal New Weather Institute, nezávislý think-tank se sídlem ve Velké Británii - newweather.org. Výzkum vedl Dr. Stuart Parkinson, výkonný ředitel Scientists of Global Responsibility, výzkumné organizace se sídlem ve Velké Británii - sgr.org.uk, a spoluautorem byl Andrew Simms z New Weather Institute.
Celou výzkumnou zprávu naleznete zde Zpráva využívá údaje z celé řady zdrojů, včetně zpráv o udržitelnosti fotbalových klubů a asociací, akademických prací a dalších výzkumných zpráv. Při sestavování odhadů sponzorských emisí využívá nedávno vyvinutou metodiku New Weather Institute.