Podle každoročního průzkumu, který si nechala vypracovat Evropská investiční banka, téměř tři čtvrtiny dotázaných v EU chápou, že je třeba přizpůsobit svůj životní styl kvůli změně klimatu. Respondenti označili změnu klimatu jako druhou největší výzvu své země, hned za vysoké životní náklady.
Podle každoročního průzkumu, který si nechala vypracovat Evropská investiční banka, téměř tři čtvrtiny dotázaných v EU chápou, že je třeba přizpůsobit svůj životní styl kvůli změně klimatu. Respondenti označili změnu klimatu jako druhou největší výzvu své země, hned za vysoké životní náklady.
Minulý týden zveřejnila EIB výsledky sedmého výročního průzkumu klimatu, který shrnuje názory více než 24 000 respondentů z celé EU a Spojených států. V EU se průzkumu, který byl proveden v srpnu 2024, zúčastnilo 24 148 lidí.
S rostoucí četností a závažností přírodních katastrof se náklady za změnu klimatu stále zvyšují. Vědci varují, že tyto katastrofy budou v budoucnu ještě nákladnější. Podle zprávy Evropské agentury pro životní prostředíje Evropa v současné době nejrychleji se oteplujícím kontinentem, přičemž se očekává, že počet extrémních povětrnostních jevů bude s rostoucími teplotami narůstat.To znaměná významnou hrozbu pro infrastrukturu a stabilitu celosvětových dodávek vody a potravin.
"V letošním roce jsme byli svědky tragických dopadů extrémních povětrnostních jevů ve střední Evropě a naposledy v mé zemi Španělsku, kde mnoho lidí přišlo o život a tisíce lidí zůstaly bez domova. Od Pákistánu přes Karibik až po Severní Karolínu je dopad změny klimatu citelný po celém světě. Dnes zveřejněný průzkum potvrzuje, že lidé vědí, že musíme jednat ihned, abychom se přizpůsobili dopadům změny klimatu a zmírnili je. Spořádaný přechod má také největší ekonomický smysl. Každé 1 euro investované do prevence a odolnosti ušetří 5 až 7 eur na odstraňování škod,” řekla Nadia Calviño, prezidentka EIB
Evropští respondenti uvádějí, že změna klimatu je po rostoucích životních nákladech druhou největší výzvou, které jejich země čelí. Potřebu přizpůsobit se změně klimatu uznává 94 % z nich.
Adaptace na změnu klimatu je rovněž vnímána jako ekonomická příležitost a dlouhodobá investice:
Evropští respondenti si uvědomují ekonomické příležitosti, které opatření pro přizpůsobení se změně klimatu představují. Přímé zkušenosti s extrémními výkyvy počasí pak posilují pocit, že je třeba jednat co nejrychleji:
Evropané si dobře uvědomují potřebu přizpůsobit se:
Aby se jednotlivci mohli přizpůsobit změně klimatu, potřebují správné informace. Povzbudivé je, že 71 % Evropanů má pocit, že jsou informováni o tom, co mohou udělat pro to, aby účinně adaptovali své bydlení a životní styl. Většina z nich (60 %) však neví o veřejných dotacích nebo finančních pobídkách, které by jejich úsilí podpořily.
Na otázku, kdo by měl platit za adaptace na změnu klimatu:
Na otázku, kdo by měl získat podporu jako první:
Obavy o to, kdo by měl mít prospěch z adaptační pomoci, přesahují místní priority. Většina (57 %) respondentů z EU uznává, že je třeba podporovat celosvětové úsilí o přizpůsobení se změně klimatu, a domnívá se, že jejich země by měla více pomáhat nejzranitelnějším rozvojovým zemím reagovat na sílící dopady změny klimatu.